ÖDEMİŞ KAYMAKAMLIĞI BASIN AÇIKLAMASI

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Ödemiş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, 2023 yılı kömür dağıtımı için Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğüne 3600 ailenin ısınma ihtiyacının karşılanması amacıyla, hane başı 625kg olmak üzere toplamda 2250 ton kömür talebinde bulunmuştur.

29.04.2023 tarihli 32175 sayılı Resmi Gazetenin “İhtiyaç Sahibi Hanelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasını İlişkin 7183 Sayılı Karar”  başlıklı yazıda miktar ve sevkiyatla ilgili 1. maddenin 6. bendinde “Bu karar kapsamında Vakıflara ve Vakıflarca belirlenen hanelere yapılacak kömür sevkiyatları Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taş Kömürü Kurumu(TTK) Genel Müdürlüklerinin görüşleri alınarak Bakanlıkça belirlenecek kriterleregöre düzenlenen sevkiyat programı dâhilindeyapılır.” maddesine göre ilçemize gelen kömürler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Vakfımıza gönderilmektedir.

Ödemiş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca kömür alımına ilişkin herhangi bir ihale yapılmamaktadır. Kömürün nereden gönderileceği ve ilçemize kadar olan sevkiyatı Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) tarafından belirlenmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gönderilen kömürler,Ödemiş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımızca,ihtiyaç sahibi hanelere kapı kapı teslimatı yapılmaktadır.

İlçemize ilk gelen kömürlerin sevkiyatı Tekirdağ Saray Kömür İşletmesinden yapılmış olup, gelen kömürlerde herhangi bir sıkıntı görülmemiştir. Daha sonra Somamaden ocağındangönderilen kömürler ile ilgili vatandaşlarımızdan şikayetler gelmiştir. Gelen şikayetler üzerine kömür sevkiyatı, Soma kömür ocağından durdurularak, Tekirdağ Saray Kömür İşletmesinden yapılmaya devam edilmiştir. Konuya ilişkin 29.12.2023 tarih ve 972 sayı ile Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve bilgi olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğüne Soma kömür ocağından gelen kömürlerin durumuyla ilgili fotoğraflar eklenerek yazı ile bilgilendirme yapılmıştır. Bunun üzerine 22.01.2024 tarihinde Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından Ödemiş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı stok sahasına gönderilen kömürlerden rastgele seçilen 3 adet kömür çuvalı karıştırılarak üçer adet numune alınıp inceleme için akredite laboratuvara gönderilmiştir. 05.02.2024 Tarihli akredite laboratuvar analiz raporuna göre Bakanlık tarafından belirlenen teknik özelliklere uygun olduğu sonucu çıkmıştır.

Ödemiş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından,Soma’dan gönderilen ve 600 aileye dağıtımı yapılan kömürün yerine fazladan kömür talep edilmiş olup, bu ailelere tekrar kömür dağıtımı yapılmaktadır. 2023 Yılında ihtiyaç sahibi ailelere 2220 ton kömür yardımı yapılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Fatih AKSOY

                 Kaymakam

Ödemiş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanı

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
  ÖDEMİŞ KAYMAKAMLIĞI BASIN AÇIKLAMASI

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Yeni Tire ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin